Uzun Planları ile Ünlü 5 Film

Amcam Onceki Hayatlarini Hatirliyor 2010

Plan sekansın nefes alan doğasını takip ederek son yıllarda öne çıkan, uzun planları ile ünlü 5 film seçkisi hazırladık.

Altyazı Sinema Dergisi yazarlarından Abbas Bozkurt, iyi çekilmiş bir plan sekansın etkisini yetkinlikle tanımlamıştı. Yaşadığımız “an”, doğası gereği muğlaktır. Bu an’ı ancak üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra tam olarak kavrayabilir, etkisi üzerine yorum yapabiliriz. Sinemada planın uzayan süresiyle birlikte kaçınılmaz olarak izleyiciye sirayet eden bu gerçeklik ve muğlaklık hissi; içine sızdığımız hikayeleri, atmosferleri çok daha güçlü kılmaya devam ediyor.

Seçkimizin dışında kalan uzun plan filmleri arasında Alfred Hitchcock’dan Ölüm Kararı (1940), Orson Welles’den Bitmeyen Balayı (1958) ve  Robert Altman’dan Oyuncu (1992) örneklerini de saymış olalım.

Uzun Planları ile Ünlü 5 Film

5 – İnsanları Seyreden Güvercin (2014)

Uzun Planları ile Ünlü 5 FilmRoy Andersson imzalı Yaşayanlar Üçlemesi’nin son halkası İnsanları Seyreden Güvercin, usta yönetmenin sinemasının en saf hali.

Berlin Film Festivali’nden Altın Ayı ödülüyle dönen film, ölüm temasının etrafında gezinirken, uzun planları ile yaşadığımız gerçekliğin boğucu atmosferini vurguluyor. İşveçli auteur; abartılı oyunculuk performansları, makyaj ve renk kullanımındaki ekstrem tercihleri ve tuhaf mizansen ile bu gerçekliğin ne kadar trajikomik olduğunu gözler önüne seriyor.

Andersson’un yarattığı plastik dünyadaki karakterlerin yönelttiği basit sorular ve itirafları, modern dünyaya dair tatsız cevaplara işaret ediyor. İfadesiz yüzler, uzun sessizlikler, bitmeyen tekrarlar ve keskin bir melankoli her an nüfuz ediyor.

4 – Japón (2002)

japon 2002 reygadasUzun planları ile ünlü 5 film seçkimizin dördüncü sırasında Carlos Reygadas’ın ilk filmi Japón var. Minimalist sinemanın özgün örneklerinden biri olan film, bununla birlikte Meksikalı yönetmenin yeteneğini müjdeleyen devasa anlar yaratmayı başarıyor.

Şehir hayatının karmaşasından kurtulamayı amaçlayan orta yaşlı bir ressamın yolculuğunu anlatan Japón, uzun planları ve belgesele yakın duran biçimsel tavrıyla öne çıkıyor. Reygadas’ın filmi, hayatın aslında ölümle kutsandığını anlayarak intihardan vazgeçen bir karaktere odaklanırken, cesur ve tavizsiz sahneleriyle muazzam bir sinema duygusu pompalıyor.

3 – Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor (2010)amcam onceki hayatlarini hatirliyor 2010

Geçtiğimiz yıl Memoria (2021) ile dikkatleri tekrar üzerine toplayan Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul yaşayan en özel sinemacılardan biri. 2010 yılında Altın Palmiye kazanan Amcam Önceki Hayatları Hatırlıyor da onun sakin ve rüyavari sinemasına dair tüm öğeleri barındırıyor.

Böbrek yetmezliği nedeniyle kır evinde ailesiyle birlikte son günlerini geçiren Boonme’nin öyküsünde; ülkesinin tarihi, politika, yaşam, ölüm ve inançlar üzerine monologları takip ediyoruz.

Mistik olaylar, hayaletler, maymun benzeri insanlar, Budizm, reenkarnasyon gibi unsurlar sembolik olarak bu meditatif anlatıyı güçlendirirken, Weerasethakul seyirciyi son derece tuhaf, fantastik ve şaşırtıcı bir sinema deneyimine davet ediyor.

Usta yönetmenin birçok filmi gibi Boonme de yalnızca sinemanın araçlarıyla kavranabilecek bir yapıya sahip. İzleyicisine hiçbir şey empoze etmeden aktif katılım bekleyen ve ölümün bile şevkle kucaklandığı bu huzurlu yolculukta kendi cevaplarını bulmalarını sağlayan mükemmel bir eser.

2 – Russian Ark (2002)

russian ark 2002 sokurov

Rus yönetmen Alexander Sokurov’un 2002’te çektiği Russian Ark, uzun planları ile ünlü 5 film seçkimizin ikinci sırasında yer alıyor. Ülkemizde Rus Hazine Sandığı ismiyle gösterilen filmin tamamı tek plandan oluşuyor.

Üç canlı orkestra ve iki bin kişinin eşlik ettiği filmde Sokurov, Avrupalı bir diplomatı takip ederek Rusya’nın son 300 yıllık tarihine ışık tutuyor. Rusya’yı küçümseyen ve onu Avrupa’ya karşı savunan iki karakterle anlatıya ustaca kontrast katan yönetmen, ülkesine hem içeriden hem dışarıdan bakmayı başarıyor.

Russian Ark‘ı bir milletin kendisini sorgulaması olarak algılamak mümkün. Aidiyet ve kimlik meselesinin ele alınış biçimi, akla Rus klasiklerini getiriyor.

1 – Victoria (2015)

Uzun Planları ile Ünlü 5 Film

Tamamı tek planda çekilen ve kusursuz bir rejiye sahip Victoria, Berlin Film Festivali’nde görüntü yönetmeni Sturla Brandth Grøvlen’e Gümüş Ayı getirdi.

Filmde, üç aydır Berlin’de yaşayan Victoria isimli İspanyol genç kadının gece kulübü çıkışında dört Berlinli ile tanışmasının ardından bir banka soygunun içine sürüklenişini takip ediyoruz.

Victoria cesur bir biçimsel deneme olmasının yanında, doğaçlama diyalogları, güçlü atmosferi ve başrol oyuncularının mükemmel uyumuyla son yılların en başarılı filmlerinden biri.

Filmdeki iç ve dış mekan değişimlerinde bile ritim duygusu bir an olsun yok olmuyor. Yönetmen Sebastian Schipper, gece ile sabahın kontrastında oldukça dengesiz ve tekinsiz bir anlatı yaratıyor.

Uzun planları ile ünlü 5 film listesine benzer içerikler, film eleştirileri ve dosyalar için sinema sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.