Sinema Tarihinden Sarsıcı 5 İlk Film

seventh continent haneke

Sinema tarihinden sarsıcı 5 ilk film derlememizde Michael Haneke’den Lynne Ramsay’e uzanan geniş bir yelpazeyi mercek altına aldık.

Birçok yönetmen sinema sahnesine büyüleyici ilk filmleriyle çıkmıştır. Bu filmler, bazen devamı gelmeyen bir başarının ilk anları bazen de özel bir kariyerin muştusu olarak karşımıza çıkar. Orson Welles’den Citizen Kane, Tarantino’dan Rezervuar Köpekleri ve Steven Soderbergh’den Sex, Lies, And Videotape gibi örnekler vizyona girdikleri andan itibaren büyük ilgi ve beğeniyle karşılaştı. Tabii ki çağının ilerisinde olan bazı yapıtlar, bazen sert eleştirilerin odağı olmaktan da kaçamadı.

İşte sinema tarihinden sarsıcı 5 ilk film:

5 – Blood Simple (1984)

BLOOD SIMPLE

Coen Kardeşler’in mükemmele yakın kariyerini müjdeleyen bir film Kansız. Joel ve Ethan, ileride onlarla özdeşleşecek öğeleri ustaca kullanarak, küçük nüanslarla yüksek gerilimli bir zemin inşa ediyor. Suç hikayelerine farklı bir boyut katan saf Coen mizahı da devreye girince Blood Simple‘ın bir başyapıta dönüşmesi kaçınılmaz oluyor.

Bir bar sahibinin, karısı ve bir barmeni arasındaki yasak ilişkiyi fark etmesi, onları öldürtmek için özel bir dedektif tutmasına sebep olur. Yanlış anlaşılmalarla korkunç bir kaosa evrilen hikaye, katıksız bir Coen atmosferine dalmak için biçilmiş kaftan.

4 – Gummo (1997)

GUMMO

Harmony Korine, sinema tarihinin en nevi şahsına münhasır işlerinden biri Gummo’da hazmetmesi güç tercihleriyle ucubelerin kol gezdiği hurdalıkları, alt üst olmuş hayatları kolaçan ediyor.

Kısa zaman önce kasırganın vurduğu Ohio’nun hayali bir kasabasında yollarını bulmaya çalışan insanları izliyoruz. Arzulanmayan bedenlerin, bastırılan kimliklerin hakimiyetinde bir dünya bu. Korine, Gummo’da şuursuzluğu, muğlaklığı ve statükonun dayattıklarını tavizsiz şekilde kurcalıyor.

Tekinsiz kurgusu ve atmosferi, mizansen tercihleri ve ses kullanımındaki tezatların yarattığı huzursuzluk ile akıllara kazınan bir başlangıç.

3 – Ratcatcher (1999)

Sinema Tarihinden Sarsıcı 5 İlk Film

Kevin Hakkında Konuşmalıyız ve Hiçbir Zaman Burada Değildin gibi özgün filmlerin yönetmeni İskoç Lynne Ramsay’in ilk uzun metrajı Sıçan Avcısı, güçlü sosyal yapısının yanında Ramsay’in fotoğrafçılık geçmişinin etkisiyle yetkin sinema anları armağan ediyor seyirciye.

Glasgow’un yoksul işçi sınıfı semtinde yaşayan 12 yaşındaki James Gillespie, sarhoş babası ve sessiz annesinin yanında etrafındaki dünyanın değişimini izliyor. Bir yandan kendisini ailesine kapatmaya başlayan James, temizlik işçilerinin uzun süreli grevinden kaynaklanan çöp yığınları arasında yeni bir dünya yaratmaya başlıyor.

Cannes’ın “Belirli Bir Bakış” seçkisinde gösterilen Sıçan Avcısı; yarattığı canlı, cesur ve derin portre ve enfes finaliyle unutulmaz ilk filmler arasında.

2 – Japón (2002)

JAPON

Karanlıktan Aydınlığa (2012) ve Sessiz Işık (2007) filmleri, Carlos Reygadas’ın kalıpları aşan ve uzlaşmaz sinemasının en güçlü kanıtı. “Ben Buradayım” hakimiyetini ikisinde de görmek mümkün. Yönetmenin ilk filmi Japón, Reygadas’ın bahsedilen tavrını en doğal ve etkili şekilde aktardığı filmi olarak öne çıkıyor.

Şehir hayatının karmaşasından kurtulamayan orta yaşlı bir ressamın yolculuğunu anlatan Japón, belgesele kayan üslubu ve uzun planlarıyla sert ve samimi bir dil kurmayı başarıyor. Filmden geriye kalan şey ise büyük bir sinema hissi oluyor.

Carlos Reygadas’ın, Altyazı Sinema Dergisi ile gerçekleştirdiği İzliyorum programı, yönetmenin sinemaya bakışını anlamak için faydalı bir kaynak.

1 – The Seventh Continent (1989)

Sinema tarihinden sarsıcı 5 ilk film

Michael Haneke’nin üst üste çektiği TV filmlerinin ardından sinemaya geçişinin ilk ürünü olan Yedinci Kıta, birçoklarına göre yönetmenin hala en iyi işi. Tüm kariyerinin en kritik elementlerini barından “Duygusal Buzlaşma Üçlemesi”nin ilk parçasında Georges ve Anna çiftinin çöküşünü izliyoruz.

Üst orta sınıfa mensup bu aile, dışarıdan gayet normal gözükse de aslında ruhani bir çalkantıyla boğuşuyor. Kızları Eva’nın evdeki huzursuzluğa tepki olarak kör taklidi yapmaya başlaması, çiftin hayatını oldukça karanlık bir noktaya sürüklüyor.

Sinemasını modern insanın çıkmazları üzerine inşa eden Avusturyalı Michael Haneke’den izole yaşamlara şok edici bir bakış.

Sinema tarihinden sarsıcı 5 ilk film listemize benzer içeriklere ve film eleştirilerine sinema sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.