İki Yıldır Vizyona Girmeyi Bekleyen Film: The Onania Club

the onania club manset

Vizyona girme süreci yılan hikayesine dönen Tom Six imzalı film The Onania Club üzerine detayları sizler için derledik.

The Human Centipede üçlemesini ilk izledikten sonra filmlerin hem yazarı hem de yönetmeni olan Tom Six’in diğer işlerini biraz inceleme fırsatı bulmuştum. Bu sırada bazı kaynaklarda çıkış yılı 2018 bazılarında ise 2019 olan The Onania Club isimli film dikkatimi çekmişti.

Hangi platformlarda gösterimde, nereden nasıl izleyebilirim diye araştırdım ancak filmi hiçbir yerde bulamadım. Sonunda yönetmenin Twitter hesabına göz atmayı akıl edebilince filmin arkasında aslında eşine çok nadir rastlanır bir olay olduğunu öğrendim: Film hazırdı ancak vizyona girmemişti.

Onania

Bunun nedenini anlatmadan hemen önce filmin konusundan kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle Tom Six bu filmin şu ana kadarki en iyi işi olduğunu düşünüyor. Ve görünen o ki film vizyon şansı bulduğunda büyük tartışmalara konu olabilecek cinsten.

Filmin ana teması bir başkasının başına kötü bir şey geldiğinde alınan haz. Schadenfreude. Gerçekten şahit olduğunuz, çevrenizde yaşanan, hatta başınıza gelen en kötü olayları düşündüğünüzde bundan zevk duyabilir misiniz? Birçoğumuzun cevabı hayır. Ancak The Onania Club gerçekten bu konuyu ne derece işliyor diye düşünürsek aslında fragmandan bazı ipuçları elde edebiliriz.

Filmde dünyadaki krizler, tıbbı deneyler, Afrika, istismar -hatta bunun daha tepki çekecek bir formu, ve din gibi kavramlar olacağını biliyoruz.

BİR BAŞKA TARİKAT

Filmde 5 güçlü kadın başrol olduğu ve bütün erkek karakterlerin zayıf oldukları belirtiliyor. Tom Six bu durumu kendince ”Filmi tamamladığımızda içinde başarılı olabilmesi için bütün malzemelerin olduğunu biliyordum” diye yorumluyor. Filmin konusu tam olarak yukarıda anlattığım tema üzerinden şekilleniyor. Fragmanda başrolde gördüğümüz kadın kötü olaylar duyunca, televizyonda kötü bir haber görünce kendinden geçiyor ve bununla beraber her seferinde kendini tatmin etmek durumunda kalıyor. Ve fragman ilerledikçe onun tek olmadığını, hatta bu duruma sahip kimselerin bulunduğu bir tarikat görüyoruz. Evet, tarikat. The Onania Club.

Onania2

Araştırmam esnasında Tom Six’in 2010 yılında BBC’ye verdiği bir röportajda Los Angeles’da çekmeyi planladığı tartışmalı bir filmin senaryosunu yazmaya başladığından bahsettiğini gördüm. İşin ilginç yanı The Human Centipede‘in 2010 yılında çıkmış olması. Los Angeles’da geçecek olan bu filmin kesinlikle The Onania Club olduğunu biliyoruz, yani bu da demek oluyor ki film üzerine 10 yılı aşkın bir süredir çalışılıyor.

Filmin iki yıldır bekletilmesinin ve hala vizyona girememesinin sebebi ise hiçbir prodüksiyon şirketinin filmi istememesi. Küçük düşürüldüklerini ve hatta tamamen görmezden gelindiklerini belirten Six, bütün ana akım dijital yayın platformlarının ise daha filmi görmeyi bile istemeden direkt reddettiklerini söylüyor. Bu duruma çok sinirlenen Six, ayrıca eleştirmenlerin filmi beğendiklerini ve seyircinin de artık filmi izlemek için can attığını söyleyip ”Batıdaki hiçbir dağıtım şirketinin bu filmi yayımlamaya vizyonu ve g*tü yok” diye de ekliyor.

”İnsanlığın çok karanlık bir tarafı da var, ve ben bu karanlığın derinliklerini keşfetmek için yönlendirildim.”

Bunu okuyanların akıllarında muhtemelen ”internet sitesinde yayınlasın o zaman” tarzında bazı çözüm yolları belirmiş olabilir. Aslına bakarsanız ilk başta ben de böyle düşündüm. Six, bu duruma ”The Onania Club düzgün bir çıkışı hak ediyor. Filmi bedava bir şekilde internete yükleyemem, yatırımcılarıma karşı sorumluluklarım var. Umarım beni anlıyorsunuzdur. Ve tek başıma bu filmi uluslararası pazarda dağıtamam, bunu yapmaya kaynaklarım da bağlantılarım da yok. Bence dağıtım başlı başına önemli bir iş ve bunun doğru bir şekilde yapılması gerekiyor.” diyerek bir açıklık getiriyor.

Şu an internet üzerinde #releasetheonaniaclub tag’iyle filmin bir prodüksiyon şirketi tarafından alınması için yapımcılar ve hayranlar tarafından bir kampanya yürütülüyor.

Sizin bu konudaki görüşleriniz neler? Aşağıdaki yorumlar kısmında düşüncelerinizi belirtebilirsiniz!

Diğer sinema içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.