Netflix’de birbirinden güzel ve dikkat çekici 5 belgeseli sizler için derledik.

5- Modern Dünyanın Dahisi

modern-dunyanin-dahisi

Baş karakterlerde Karl Marx, Friedrich Nietzsche ve Sigmund Freud yer aldığı Modern Dünyanın Dahisi belgeseli, her bir dahinin hayatını başından sonuna kadar irdeleyerek buldukları icatları veya ileri sürdükleri akımları yüzeysel bir şekilde anlatıyor. Çok derinlere girmemesi kısmen iyi olsa da bazı seyirciler tarafından eleştirilerin odağı olmuş durumda. Belgeselin sunumunu ve anlatımını tarihçi yazar Bettany Hughes’ın üstlendiği yapım, Netflix’de izlenebilecek güzel belgeseller arasında.

Belgeselin fragmanı için;

4- The Great Hack

great-hack

Yönetmenliğini Karim Amer ve Jehane Noujaim üstlendiği Great Hack belgeseli, 2019 yılında Netflix’de gösterime girmesinin ardından büyük bir etki yarattı. Facebook’un Cambridge Analytica skandalı ardından Mark Zuckerberg’ün senato tarafından derinlemesine sıkıştırıldığı olayda suç unsuru olarak Facebook’un kullanıcı bilgilerini çeşitli ülkelere satması ve Cambridge Analytica vasıtasıyla bu verileri kullanması ortaya çıkıyor.

Belgeselde Cambridge Analytica çalışanlarının baştan sona boy göstermesi de dikkatlerden kaçmıyor. Bu verilerin işlenmesi ve tutulması gerçekten korkutucu durumda, ki belgeselde bu konudan oldukça ciddi bir şekilde söz ediliyor. Kişisel verilerin nasıl işlendiği ve toplumsal kitle karar mekanizmalarının ne denli manipüle edildiğini, siyasi olarak hangi tarafın seçilebilmesini ve diğer başka hayati kararların aslında bizlerin tercihinde olmadığını açıkça ortaya koyuyor.

Belgeselin fragmanı için;

3- Sosyal İkilem ( Social Dilemma)

social-dilemma

2020 yılında gerçekleri yüzümüze sert bir şekilde çarpan Sosyal İkilem belgeselinin yönetmenlik koltuğunda Jeff Orlowski oturuyor. Büyük sosyal medya balinalarının işe ilk başladıkları günlerden bu günlere dek içinde olan kemik kadrolarından insanların kendi yaptıkları iş hakkında içten itiraflarını barındırmasıyla birlikte, toplumdaki ayrışmaların ve insanların kategorileştirilmesindeki etkiye büyük bir çerçevede değiniliyor.

Algoritmaların hayatlarımızı ne derecede kategorize ettiğini detaylı şekilde anladığımız Sosyal İkilem, özgür iradenin en azından sosyal medya dünyasında işlemediğini açıkça ortaya koyuyor. Belgeselin en vurucu yerlerinden birisi de bu sosyal medya devlerinin kendi çevrelerine sosyal medyayı kısıtlaması hatta yasaklaması.

“Ölümlülerin hayatına giren tüm büyük olaylar beraberinde lanet getirir.”

Belgeselin fragmanı için;

2- The Last Dance

last-dance

The Last Dance, NBA’de bir döneme damgasını vurmuş efsane Chiago Bulls takımının görkemli günlerine odaklanıyor. Tarihin gelmiş geçmiş en iyi basketbolcusu olarak gösterilen Michael Jordan’ı merkeze alarak; koç Phil Jackson’ı, takım sahiplerini, Jordan’ın çalkantılı özel yaşamını gerçekçi bir şekilde aktarıyor belgesel.

Bu parlak dönemde tam 6 şampiyonluk ederek tekrarlanması güç rekorlara imza atan Chicago Bulls’un yıldızı Michael Jordan ve onun akıl almaz kazanma hırsı belgeselin temel yapı taşı konumunda bulunuyor. Ayrıca bu 10 bölümlük seride Scottie Pippen, Dennis Rodman, Steve Kerr ve birçok bambaşka oyuncunun arasında kurulan kimyaya ve bu dengenin oluşturulmasında koç Jackson’ın başarısına da şahit oluyoruz.

Belgeselin fragmanı için;

1- Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

minimalism

Yönetmenliğini Matt D’Avella’nın üstlendiği Minimalizm belgeseli, iki insanın hayatlarında her şeyin daha az hali mottosu ile yola çıktıkları bir hikayeyi anlatıyor. Çıktıkları bu yolda ellerindeki her şeyden feragat edip eyaletler arası seyahat ederek insanlara minimalizm kavramını ve önemini aşılamaya çalışıyorlar. Satın almanın ve fazla şeye sahip olmanın insana sadece yük getireceğini belirten Ryan Nicodemus, Sam Harris Minimalizm-Anlamlı bir Yaşam adlı bir kitapta yazmışlar. Belgeseli ve kitabı bitirdikten sonra 2 tişört ile yaşamaya fena şekilde ikna oluyorsunuz bizden söylemesi.

Belgeselin fragmanı için;

 

Sinema içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.