Deforme Bedenler ve Ruhlar: Pieles

pieles thumbnail

Eduardo Casanova’nın kara komedi ve dram türündeki filmi Pieles; empati yoksunluğu, bencillik ve deformasyon kavramları etrafında geziniyor.

Filmin yoğunlaştığı konu bedenleri deformasyona uğramış insanlar, çevreleriyle ve birbirleriyle olan etkileşimleri, yaşadıkları zorluklar gibi görünse de aslında vurgulanmaya çalışılan, izleyiciye daha vurucu şeylerin varlığını göstermek.

GAYET TANIDIK BİR DÜNYA

Samantha, Laura, Ana, Cristian ve Vanesa karakterlerini merkeze alan İspanyol yapımı; izleyiciye, yaratılan sürreal paralel evrende ilginç bir deneyim yaşatıyor. Bunu yaparken aslında bulundukları dünyada insanların ne kadar acımasız olduğunun da farkına varmasını sağlıyor. Film, oldukça çarpıcı bir hikayeye sahip olmasına karşın beklenmedik anlarda komedi tonu yakalamayı başarıyor.

Dram ve komedinin iç içe geçtiği Pieles, izleyiciye empati kurdurma konusunda gayet başarılı. Filmin geçtiği dünya her ne kadar uzak gibi gelse de aslında bir hayli tanıdık. Karakterlerin yaşadıkları sorunları, hislerini, anlatmaya çalıştıklarını ve anlamlandıramadıkları durumları bu denli net görebilmemizin en büyük sebebi ise oyunculukların hikayenin inandırıcılığına etkisi.

SEYİRCİYE AYNA TUTMAK

Film, bedenlerdeki deformasyonu izleyiciye en sert şekilde gösteriyor. Bunu yaparken anüsü ağzında bulunan kadın (Samantha) gibi gerçek dışı karakterleri metafor olarak kullanıyor. Böylece günümüz dünyasındaki bundan çok daha basit sayılabilecek sorunlara karşı toplumdaki genel tavrı daha iyi anlamamızı sağlıyor. İzleyici, karakterlerin acılarını ve diğer insanlar tarafından uğradıkları kötü muameleleri, anlayışsızlığı kendi dünyalarıyla kolaylıkla bağdaştırabiliyor. Aynı zamanda bedenleri deforme olmuş insanların zamanla ruhlarının da deforme olabildiğini gözler önüne seriyor. Bunun tek nedeni ise toplumdaki anlayışsızlık ve güzellik standartları.

PEMBE DÜNYADAN GERÇEKLİĞE

Filmin sonunda izleyici bedendeki deformasyonların veya doğuştan edinilen rahatsızlıkların, insan ruhundaki deformasyona kıyasla adeta okyanusta bir damla olduğunu görüyor. Filmdeki birbiriyle bağlantılı hikayeler, kahramanları ve bizlere uzak görünen pembe ve mor ağırlıklı dünya sayesinde aslında izleyici de buranın bir parçası olduğunu anlıyor. Belki de insanoğlunun ne kadar kötü olduğunu bir kez daha hatırlıyor.

Eduardo Casanova tarafından yazılıp yönetilen Pieles, oldukça tartışmaya açık bir film. İçerdiği temalar nedeniyle bazı kesimlerin tepkisini de toplayan filmin IMDb puanı ise 6,2.

Pieles, Türkiye’de Deriler ismiyle gösterildi ve şu an Netflix Türkiye’nin kataloğunda mevcut. Eleştirmenler ve seyircilerden karışık tepkiler alan Pieles hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Diğer sinema içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.