21. yüzyılın en iyi 10 HBO dizisi seçkimizde, kuruluşundan beri birçok başyapıt ortaya koyan kanalın 2000’li yıllarda çıkardığı efsaneleri inceledik.

TV yayıncılığının yanında dijital mecralarda da seviyesini koruyan HBO’nun 2000’lerin başındaki altın çağından günümüze mercek tutmak, televizyonun en başarılı kanallarından birisinin sayısız içerikleri arasından 10 seçim belirlemek tabii ki zor. En iyi 10 HBO dizisi gibi bir seçkide şüphesiz Curb Your Enthusiasm’dan Rome’a, True Detective’den Deadwood’a birçok harika dizinin liste dışı kalması kaçınılmaz; ki daha nice yapımın bu diziler arasında sayılması oldukça doğal. Succession, Euphoria ve Chernobyl gibi güncel dizilerin sıralamada nerede yer alacağını ise zaman gösterecek.

İşte 21. yüzyılın en iyi 10 HBO dizisi:

10 – How to With John Wilson (2020 -)

HOW TO WITH

How to With John Wilson listenin en yeni dizisi. Bu belgesel dizisinde New York’ta yaşayan kameraman John Wilson, çevresinde gördüğü her şeyi kayda alıyor. Günlük hayatın rutininden yaşadığı şehrin sorunlarına minimal ve samimi bir dil yaratarak bakan John, son yılların en mucizevi işlerinden birine imza atıyor.

John Wilson’ın saplantılı ve tuhaf karakteri, yine aynı istikrar ve delilikle kayda aldığı görüntüler, dahice bir kurguyla birleşerek seyirciyi şehirleşmeye, politikaya ve en önemlisi insan doğasına dair sorgulamalara yöneltiyor. Dizinin rastgele görüntüler üzerinden kurduğu eşsiz ahenk ve tokat etkisi yaratan tavizsiz üslubu düşünüldüğünde How to With John Wilson’un henüz ilk sezondan TV tarihinin en özel işlerinden biri olarak anılması şaşırtıcı değil.

9 – Treme (2010 – 2013)

TREME

Treme, The Wire’ın yaratıcılarından David Simon’a hayran olmak için harika bir sebep. Dizi, 2005 yılında yaşanan Katrina Kasırgası’nın ardından New Orleans şehrinin ayağa kalkma çabalarına odaklanıyor. Müzikal sahnelerin ağırlıkta olduğu Treme, güçlü politik altyapısı ile The Wire’ı andırsa da, dizinin en büyük alametifarikalarından biri başta caz olmak üzere New Orleans’ın canlı müzik ve eğlence kültürünü yansıtmadaki ustalığı.

Kasırga sonrasında şehrin sosyal, ekonomik ve kültürel sorunlarını ve politik ağları incelikle işleyen Treme, yeniden ayağa kalkmaya çalışan insanları ve şehrin müzik tutkusunu romantize etmeden çıplak bir gerçeklikle resmediyor ve seyirciye geniş bir kavrayış sunuyor.

8 – Carnivale (2003 – 2005)

carnivale priest

HBO’nun altın çağında 2 sezonun ardından yüksek bütçesi nedeniyle iptal edilen ve kanala yüzbinlerce şikayet mektubu gitmesine sebep olan Carnivale, televizyonun gördüğü en tuhaf dizilerden biri. 1930’lu yılların Amerika’sının buhranlı döneminde gezici bir karnavala odaklandığımız dizi, güçlü atmosferi ve katmanlı yapısı ile öne çıkıyor.

Karnavala yeni katılan ve bir takım özel güçlere sahip olan Ben Hawkins ve California’da rahiplik yapan Justin Crow’un kesişen benzer tuhaf rüyaları üzerinden ilerleyen Carnivale, modern bir iyi-kötü çatışması kurarak oldukça özgün bir anlatıya evriliyor.

7 – Entourage (2004 – 2011)

ENTOURAGE

21. yüzyılın en iyi komedi dizilerinden biri olan Entourage, Hollywood’da kariyer basamaklarını hızla tırmanan Vincent Chase ve arkadaşlarının maceralarına odaklanıyor. Hollywood dünyasının şaşaalı atmosferinde samimi bir ton yakalamayı başaran dizi; kusursuz oyunculuk performansları, ansızın kadraja fırlayan yıldız oyuncular ve eğlenceli üslubuyla müthiş bir deneyim sunuyor. Hollywood dünyasının gerçek simalarından esinlenerek yaratılan Entourage, HBO komedileri arasında da özel bir yerde.

Dizinin 2015’te aynı isimle çekilen filminin ise hayal kırıklığı yarattığını söylemek gerek…

6 – Game of Thrones (2011 – 2019)

21. Yüzyılın En İyi 10 HBO Dizisi

Game of Thrones; televizyon tarihinin en çok izlenen, üzerine tartışılan, geniş kitleleri şaşırtıcı şekilde kendine bağlamayı başaran bir dizi. George R. R. Martin’in yazdığı roman serisinden uyarlanan epik yapım, kurduğu geniş dünyada farklı ailelerin gittikçe karmaşıklaşan taht kavgalarına odaklanıyor. Game of Thrones’u bu kadar popüler kılan en önemli faktör ise muhtemelen sosyal mecraların büyümesi ile paralel ilerleyen sezonları.

Özellikle ilk 5 sezonunda yarattığı yoğun atmosfer, incelikli karakter gelişimleri, çarpıcı sahneleri ve fantastik öğelerin anlatıyla olan kimyası kusursuza yakın işliyor Game of Thrones’ta. Ne yazık ki dizinin son sezonlarında kurduğu o fantastik dünyanın hengamesinden, dallanıp budaklanan senaryosunun altından hiç kalkamayarak savrulduğu da bariz. Ve her ne kadar tatmin edici nüanslar olsa da, dizinin oldukça sönük bir finalle ekranlara veda ettiğini belirtmek lazım.

5 – Boardwalk Empire (2010 – 2014)

21. Yüzyılın En İyi 10 HBO Dizisi

The Sopranos’un yazarlarından Terrence Winter’in yarattığı Boardwalk Empire, gelmiş geçmiş en underrated dizilerden biri şüphesiz. Amerika’daki içki yasağı yıllarında Atlantic City’i yöneten gangsterler ve politikacılar üzerinden gerçekçi bir şehir portresi çıkaran Boardwalk Empire saf bir suç draması.

İlk bölümünü Martin Scorsese’nin yönettiği efsane dizide, Steve Buscemi’yi Nucky Thompson rolünde izliyoruz. Nucky, içki kaçakçılığı ile hükümet ajanlarının, mafyanın, politik figürlerin arasında amansız bir savaşa girerken, ustaca işlenen yan karakterlerle birlikte sezonlar ilerledikçe Boardwalk Empire’ın kalitesi belirginleşiyor.

4 – OZ (1997 – 2003)

En İyi HBO Dizileri

Tom Fontana’nın yarattığı OZ, HBO’nun 2000’lerin başında çıkardığı başyapıtların habercisi niteliğinde. Oswald Eyalet Hapishanesi’ndeki mahkumların hayatını takip eden dizi; anlatıyı bölen derin monologları, hala etkisini koruyan yetkin şiddet sahneleri ve yarattığı unutulmaz karakterlerle öne çıkıyor.

Mahkumlar arasındaki fikir ve karakter kontrastı üzerinden gerilimi her an ustaca canlı tutan OZ; kusursuz oyunculuk performansları ve rahatsız edici anlarıyla oldukça cesur bir deneyim sunuyor.

3 – The Sopranos (1999 – 2007)

En İyi HBO Dizileri

2001’de The Nation için yazdığı bir makalede Ellen Willis, The Sopranos’u “son yirmi yılda karşılaştığım en zengin ve en çekici televizyon işi” (1) olarak tanımladı. The Sopranos birçoklarına göre HBO’nun ve hatta televizyon tarihinin en iyi dizilerinden biri olarak gösteriliyor.

New Jersey’de yaşayan bir Amerikan-İtalyan mafya ailesinin patronu Tony Soprano’nun (James Gandolfini) çevresiyle kurduğu katmanlı ilişkilere odaklanan dizi; eşsiz mizansen duygusu, çağ açıcı ses kurgusu ve dizaynı, başkarakterin rüyaları vasıtasıyla kurduğu labirentlerle taklit edilmesi imkansız bir atmosfer yaratıyor. Ailenin yaşantısı üzerinden aidiyeti, kimliği, suçu, ihaneti ve aile kavramını derinlemesine irdeleyen The Sopranos, ayrıca büyük fikir ayrılıklarına yol açan enfes bir final bölümüne sahip.

2 – Six Feet Under (2001 – 2005)

En İyi 10 HBO Dizisi

Amerikan Güzeli‘nin yazarı Alan Ball’ın yarattığı Six Feet Under, bir cenaze evi işleten Fisher ailesine çeviriyor kamerasını. Ailenin babasının ölümü, her an cesetlerle yaşayan fertlerin alt üst olmuş psikolojileri ile birleşince, dizi gerçek ve hayal arasında sürekli köprüler kuran bir anlatıya evriliyor.

Six Feet Under’ın her bölümü bir ölümle başlıyor ve akabinde cenaze için aileye getirilen ceset; karakterleri din, ölüm, hayatın anlamı gibi konularda dipsiz sorgulamalara itiyor. Bütün bunlar düşünüldüğünde akla oldukça depresif bir hava gelse de, Alan Ball’un usta kalemiyle şekillenen ölçülü mizah, Six Feet Under’ın mükemmel bir seyir zevki yaratmasında kilit rol oynuyor. Televizyon tarihinin en sarsıcı finallerinden birisi de eklenince Six Feet Under, HBO efsaneleri arasında çok özel bir yere konumlanıyor.

1 – The Wire (2002 – 2008)

En İyi 10 HBO Dizisi

Eski bir polis memuru olan David Simon’un yarattığı The Wire, geniş bir kesime göre sadece HBO’nun değil aynı zamanda televizyon tarihinin en iyi dizisi. Amerikan rüyasını bitiren dizi olarak anılan The Wire, Amerika’nın Maryland eyaletinde bulunan Baltimore şehrinin sorunlarına odaklanıyor: Simon’un gerçek hayata dayanan gözlemleri sayesinde, suç ağlarından politikaya, ekonomiden eğitime geniş bir “Amerika” kavrayışı sunuyor.

The Wire’ın bazı yan karakterlerinin gerçekte de Baltimore’da aynı hayatı süren insanlar olması, dizinin yarattığı akıl almaz gerçeklik duygusunu aktarmak adına bir referans olabilir. Dominic West’den Aidan Gillen’a, Michael B. Jordan’dan Idris Elba’ya birçok yıldız ismi kariyerlerinin en parlak performanslarıyla izlediğimiz The Wire’da, şehirden başka bir başrol yok. Kapsamlı politik ağlar ve şehrin uyuşturucu ticareti arasında kusursuz bir kimya yakalayan The Wire, televizyonu yeniden tanımlayan dizilerin başında geliyor.

(1) Sopranos Autopsy

Diğer sinema içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.