2000’li Yıllardan 5 Alman Filmi

ich seh ich seh 2014 film

Christian Petzold’dan Maren Ade’ye uzanarak 21. yüzyılda adından söz ettiren Alman filmlerine yakından bakıyorum.

2000’li yıllardan 5 Alman Filmi seçkisi hazırlama fikri, aslında kısa zaman önce izlediğim 1926 yapımı Faust filminin ardından gelişti.

Alman sineması denilince üzerine titrediğim Wim Wenders, Werner Herzog ve Friedrich Wilhelm Murnau gibi ustaların yanında, yakın dönemde etki bırakan Alman filmleri üzerine düşündüm ve 5 film ile çıkageldim.

Good Bye Lenin! (2003), Die Welle (2008), Das weiße Band (2009) ve Das Leben Der Anderen (2006) ise 2000 sonrası gösterime giren Alman yapımı filmler arasında liste dışında kalan diğer favorilerim.

2000’li Yıllardan 5 Alman Filmi

5 – Er Ist Wieder Da (2015)

Hitler’in sinemadaki temsili her zaman bir tartışma konusu.

Bu yüzden yönetmen David Wnendt, Er Ist Wieder Da’da Hitler’i günümüz Berlin’ine ışınlarken ahlaki açıdan tehlikeli bir mayın tarlasında yürüdüğünü çok iyi biliyor.

2000'li Yıllardan 5 Alman Filmi

Timur Vermes’in aynı isimli satirik romanından uyarlanan film, Nazi ideolojisini günümüz Almanya’sının çok farklı kesimleriyle karşı karşıya getiriyor. Ortaya çıkan tablo ise oldukça komik ve bir o kadar da düşündürücü.

Başrolde Oliver Masucci’nin performansıyla parlayan Er Ist Wieder Da, yakın dönem Alman sinemasının başarılı örneklerinden biri.

4 – 303 (2018)

Bu sonsuzluğun en birinci önlezzetidir:
“Aşka zaman bulma”

Rainer Maria Rilke’nin unutulmaz dizelerinden biriyle açılıyor 303. Jule, muhtemelen hamile olduğu için kafası karışık bir biyoloji öğrencisi.

Siyasi çalışmaları için burs alamadığını yeni öğrenen Jan için ise 17 yıldır varlığından habersiz olduğu biyolojik babasını görmek için İspanya’nın yolunu tutuyor.

303-film

Yolları kesişen ikilinin politikadan evrime, seksten fedakarlığa birçok konuyu tartışmasını izlemek oldukça keyifli bir deneyime dönüşüyor.

Atmosferinin gücünü yolda olma halinin geçici hislerinden devşiren 303; hayatı kucaklayan, samimi bir anlatıya sahip.

3 – Jerichow (2008)

2000’li yıllardan 5 Alman filmi listemizin 3. sırasında Christian Petzold filmi Jerichow yer alıyor.

Almanya’da yemek dükkanları işleten Ali, bir Alman savaş gazisi Thomas’ı şoförü alarak işe alıyor. Thomas’ın patronun karısına aşık olmasıyla birlikte hikaye, gerilimin gitgide yükseldiği bir finale evriliyor.

Petzold, sadece üç karakter çevresinde şekillenen kara filminde, dışarıdan ağırbaşlı gözükse de içten oldukça güçlü bir yapı kuruyor. James M. Cain’in The Postman Always Rings Twice romanından esintiler taşıyan film, oldukça kompakt ve etkili bir anlatıya sahip.

jerichow-film-petzold

İyi yazılmış diyaloglar ve sahnelerin ritmi tıkır tıkır işliyor Jerichow‘da. İlk karşılaşmalar, ikinci bakışlar, neredeyse görünmez hareketler… Küçük anlardan güçlü bir dram inşa eden film, karakterlerin geçmişinde yaşadıklarını da gerilimin bir parçası kılmayı başarıyor.

Kurgudaki ustalığın ve dış görünüş ile iç dürtülerin tekinsizliği arasındaki dengeyi mükemmel şekilde yöneten oyuncuların rolü de filmin taşıyıcı unsurları arasında yer alıyor.

Nina Hoss, Hilmi Sözer ve Benno Fürmann’ın muazzam oyunculuk performanslarıyla taçlanan Jerichow, unutulmaz bir finale sahip.

2 – Ich Seh Ich Seh (2014)

Küçük bir coğrafya hilesi. Ich Seh Ich Seh, dili Almanca olsa da Avusturya yapımı bir film. Veronika Franz ve Severin Fiala’nın yönetmen, Ulrich Seidl‘ın ise yapımcı koltuğunda oturduğu film, Avrupa tür sinemasının özgün bir örneği.

Geçirdiği bir kaza sonrasında yüzü sargılarla eve dönen bir kadın ve ikiz çocukları arasındaki gerilime odaklanan film, paranoya ve kimlik kavramları üzerinden rahatsız edici bir anlatı kuruyor.

2000'li Yıllardan 5 Alman Filmi

Bir çocuk şarkısından ilham alan Ich Seh Ich Seh‘de modernist bir korku mimarisi ile karşılaşıyoruz. Ormanın yakınında bir ev, geniş cam cepheler, minimalist tarzda döşenmiş geniş ve steril odalar.

Zekice tasarlanmış tuzaklar ve belirsizlikler, anlatıyı güçlendiren öğelere dönüşüyor.

İkizlerin tekinsizliği üzerinden ürpertici ve seyirciyi sürekli diken üstünde tutan bir atmosfer kuran film, halk hikayeleri ve günlük korkuların motiflerinden yararlanıyor.

Aile kavramı üzerinden temel korkularımızı kurcalayan Ich Seh Ich Seh, belki de gücünü yakın ve bilindik olanın korkusundan devşirdiği için bu denli dehşet verici.

1 – Der Wald vor lauter Bäumen (2003)

2000’li yıllardan 5 Alman filmi seçkimizin 1. sırasında Maren Ade’nin ilk filmi yer alıyor.

Maren Ade, üçüncü uzun metrajı Toni Erdmann (2016) ile bir baba-kız çatışması üzerinden neoliberal dünyanın sarsıcı bir portresini çizmişti.

Çıkış filmi Der Wald von lauter Bäumen ise büyük bir idealizmle Karlsruhe’ye ortaokul öğretmeni olarak gelen Melanie Pröschle’nin (Eva Löbau) çalkantılı günlerini takip ediyor.

2000'li Yıllardan 5 Alman Filmi

Bir ilişkiden çıkmış ve yeni bir hayatın özlemiyle tutuşan karakterini türlü aksiliklerin içine atan Ade, çöken kasvetin arasında rutinin güzelliğini yakalamayı başarıyor.

Uzun süre boyunca hiçbir aksilik tarafından sarsılmayan bu genç kadını karikatürize etmeden, şeffaf biçimde aktaran film, ilham verici bir seyir tecrübesine dönüşüyor.

Maren Ade, Toni Erdmann ve Alle Anderen (2009) filmlerindeki gibi gündelik olanın gücünü ustaca kullanan bir yönetmen.

Der Wald vor lauter Bäumen ise bu parlak yönetmenin müjdecisi ve 2000’li yılların en iyi Alman filmlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Film eleştirileri, listeler ve yönetmen dosyaları için sinema sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir