Doğum günü vesilesiyle 14 şubatta tüm dünyaya ücretsiz erişime açılacak MUBI içeriklerinden öne çıkan filmleri derledik.

Ödüllü bağımsız yapımlardan çağdaş başyapıtlara, sinema tarihinin güzide klasiklerinden ana akımın dikkat çeken işlerine geniş bir seçki sunan MUBI, 14. doğum gününde koleksiyonunu erişime açacak. Agnes Varda, Eric Rohmer, Krzysztof Kieślowski ve Nuri Bilge Ceylan gibi usta yönetmenlerin öne çıkan filmlerinden son yılların nitelikli yapımlarına, 14 şubatta ücretsiz erişime açılacak MUBI filmlerinden cazip seçeneklere baktık.

70’Lİ YILLAR

The holy mountain jodorowsky70’ler sinemasının parlak işlerine göz atmak için Dario Argento’nun korku klasiği Suspiria (1977), harika bir durak. Eşsiz atmosferi ve renk kullanımı ile öne çıkan film, giallo türünün en özgün örneklerinden biri. Soyut ve tanımlanması güç alanlarda gezmek isteyenler için Alejandro Jodorowsky seçkisi, en uygun adres olarak öne çıkıyor. Keza René Laloux’un Fantastic Planet (1971) filmi de benzer sularda yüzüyor.

VARDA VE ROHMER

Fransız sinemasının yetkin filmleri için Agnès Varda ve Eric Rohmer kaçınılmaz adres. Varda’nın gündelik hayatın çöpleri arasından çıkardığı bir elmas olan Toplayıcılar (2000) belgeseli, sinema tarihinin en özel işlerinden biri. Hikayesinin merkezine aldığı cesur kadın karakter ile kapsamlı bir toplum analizinin altından ustaca kalkan Altın Aslan Ödüllü filmi Yersiz Yurtsuz (1985) ise kadına bakışı ele alış biçimiyle sert bir hiciv.

Eric Rohmer’in eğlenceli ve entrikalı yapısıyla ilişkilere dair acı-tatlı kavrayışlar vadeden filmi Pauline Plajda (1983), tensel dili ve yarattığı sıcak yaz atmosferi ile kusursuz bir seyirlik. Yönetmenin başyapıtlarından biri olan Yeşil Işın (1986) ise iç çalkantılarıyla boğuşan bir kadının zarif doğasına yolculuğa çıkıyor.

TÜRKİYE SİNEMASI

Nuri Bilge Ceylan’ın bir polis soruşturması esnasında yarattığı eşsiz karakterler, Çehov dokunuşları ve yaramaz mizahı ile insan doğasını keşfe çıkan şaheseri Bir Zamanlar Anadolu’da (2011), en risksiz duraklardan biri. Ayrıca usta yönetmenin Uzak (2003), Kış Uykusu (2014) ve Mayıs Sıkıntısı (1999) gibi diğer filmleri de MUBI’de gösterimde.

Biteviyeliğe sıkışmış orta yaşlı bir gişe memurunun zihninin dehlizlerinde karanlık bir yolculuğa çıkan Tolga Karaçelik filmi Gişe Memuru (2010), kaçırılmaması gereken bir deneyim. Genç yönetmenin ikinci filmi Sarmaşık (2015) ise yarattığı yoğun atmosfer ve Nadir Sarıbacak’ın kusursuz performansıyla öne çıkıyor. Sundance ödüllü Kelebekler (2018), yine Karaçelik’in en keyifli filmi olarak anılabilir.

Diğer sinema içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.