80’li yıllardan 2000’lere birçok hit şarkıya imza atmış, Avustralya rock müziğinin mihenk taşlarından Divinyls grubunun solisti Christine Amphlett ve hayatını inceliyoruz.

25 Ekim 1959 yılında Victoria, Geelong’da dünyaya gelen Christine Amphlett, 3 yaşından 12 yaşına kadar model olarak çalıştırıldı. Daha genç yaşta evden kaçarak Avrupa’ya gitti. Sokaklarda şarkı söylediği için İspanya’da gözaltına alındı.

chrissy2

1980 yılında Sidney Operası’ndaki bir konserde Mark McEntee ile tanışarak Divinyls adını verdikleri grubu kurdular. Bir süre Sidney’de performans sergilediler, Amphlett’ın da oyuncu kadrosunda bulunduğu Monkey Grip filmi için şarkılar bestelediler.

Divinyls grubu, solist Christine Amphlett ve gitarist McEntee etrafında sürekli yenilendi, gidenlerle beraber kadroya yeni kişiler de dahil oldu ancak ikisi hiçbir zaman gruptan ayrılmadı.

chrissy3

Amphlett ve McEntee, 1982’den 1993’e kadar bir ilişki yaşadı. İlk tanıştıkları 1980’de başlayan bu hareketlilik, McEntee’nin 2 yıl sonra eşinden ayrılması ile nihayetinde resmen bir birlikteliğe dönüştü. Bu birliktelik alkol ve uyuşturucu kullanımının dorukta olduğu, aynı zamanda beraberinde fiziksel şiddeti de getiren bir ilişkiydi. Grubun menajeri Vince Lovegrove, sonralarda bu garip ilişkiyi “Divinyls’ın büyüsü” olarak yorumladı.

chrissy5

SAHNELERİN HIRÇIN KIZI CHRISSY

Çoğunlukla okul üniforması ve file çoraplarla sahne alan Amphlett, kliplerinden ve konser kayıtlarından da görebileceğiniz gibi sahnede agresif, hırçın hareketler sergilerdi. Dünya genelinde kendine özgü bu “somurtkan” tavrıyla tanındı.

DIVINYLS DÖNEMİ

İlk başlarda hard-rock ağırlıklı şarkılar yaparken 1985 yılında What a Life! albümünün çıkışıyla daha çok pop-rock’a evrildiler. 1982-1996 yılları arasında altı albüm çıkaran grup, 1991’de I Touch Myself şarkısıyla dünyaca tanındı, hatta zirveye yükseldi. Avustralya’da listelerde 1, ABD’de 4, İngiltere’de 10 numaraya kadar yükselen bu şarkı Divinyls‘ın en çok satan ve dinlenen şarkısı oldu.

divinyls

Öte yandan şarkı beraberinde birçok tartışmaya da neden oldu. Öyle ki Amerika’nın Texas eyaletinde bir festivalde şarkıyı çalarlarken performansları organizatörler tarafından ekipmanlarının fişleri çekilerek sabote edildi.

ÇÖKÜŞ, CHRISSY’NIN ÖLÜMÜ

1996’nın sonlarında Christine Amphlett ve McEntee’nin ilişkisi bittiğinde resmen olmasa da Divinyls‘ın sonu geldi. Amphlett, solo kariyerine ağırlık verdi. 1999’da Amerikan baterist Charley Drayton ile evlendi ve New York’ta yaşadılar. 2005 yılında otobiyografisi Pleasure and Pain: My Life‘ı yayınladı. Her ne kadar sonraları grup tekrar birleşerek yeni şarkılar yayınlayıp, konserler verse de Amphlett, 2009 yılında Divinyls‘ın “bittiğini” söylemiş, New York’ta yeni bir grupta olduğunu dile getirmiştir. Henüz hala gruplayken katıldığı bir TV programında kendisinde MS rahatsızlığı olduğunu söylemiştir. 2010’da ise göğüs kanseri olduğunu açıklamış, eşi ile beraber yaşadığı New York’ta tedavi görmüştür. 2011’de kanseri yenen Amphlett bu zorlu süreçte bitap düşmüş, MS hastalığı da tedavisini zorlaştırdığından 21 Nisan 2013 yılında hayatını kaybetmiştir.

Chrissy’yi, o hırçın kızı, yüzümde buruk bir gülümsemeyle anıyor, sizlere ve belki de onu ilk defa dinleyeceklere 5 Divinyls şarkısı tavsiye ederek yazımı noktalıyorum.

Diğer müzik içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.