Efsanevi caz piyanisti Herbie Hancock, soluksuz biçimde evrilerek gelişen ve tüm bariyerlere meydan okuyan altmış yıllık bir kariyere sahip.

Grammy ve Oscar ödüllü Hancock, uzun yolculuğu boyunca durmaksızın kendini yenilerken benzersiz sesini hiç yitirmedi. Türlerin bariyerlerini aşan, avangart cazdan disko-funk’a sayısız durağı kapsayan bir çeşitlilikte eserler verdi. Synthesizers ve funk unsurlarını bestelerine entegre eden ilk caz müzisyenlerinden biriydi.

Birçok caz piyanisti gibi o da klasik müzik eğitimiyle başladı. Üniversite yıllarında mühendislik kariyeri ve müzik aşkı arasında kaldı. İkinci yoldan devam eden caz mucidi, sürekli değişen müziğiyle elektroniğe olan ilgisini birleştirdi. Bu nedenle akustik ve elektronik çatıları arasında başarılı bir şekilde gezindi.

Modern müziğin dahisi Hancock’un kariyerinin dönüm noktalarına ve nadide parçalarına yakından bakıyoruz.

Herbie Hancock’ın Kariyeri

İlk albümü Takin’ Off‘un başarısının ardından Miles Davis, 1963’te Herbie’yi Miles Davis Quintet’e katılmaya davet etti. Davis, Herbie ve meslektaşları Wayne Shorter (tenor saksafon), Ron Carter (bas) ve Tony Williams (davul) ile geçirdiği beş yıl boyunca aralarında ESP, Nefertiti ve Sorcerer gibi birçok klasiğe imza attı. Bu beşli, cazın fikir alışverişine dayanan müzikal bir diyalog olduğunu kanıtladı. (1) Hancock, ritim bölümünün rolünü yeniden tanımladı ve post-bop sesinin başlıca mimarlarından biri olarak öne çıktı.

Usta isim 1966’da kariyerinde kaydettiği birçok film müziğinin ilki olan, Michelangelo Antonioni’nin Blowup filminin müziklerini besteledi. Hancock, 70’lerde geniş skalada synthesizer ve elektronik kullanarak jazz fusion, funk ve elektronik stil denemeleri gerçekleştirdi. Head Hunters albümüyle geniş kitlelere ulaştı. Ritmik açıdan elektronik tınıları en rafine şekilde geliştiren ve bütünleştiren isimlerin başında geldi. (2) Bununla birlikte Herbie, funk ve pop’a yaptığı devasa katkılara rağmen her zaman cazcı olarak kaldı.

Herbie Hancock Kariyeri

1980’de caz tarihinin en iyi trompetçilerinden Wynton Marsalis’i solo sanatçı olarak dünyaya tanıttı ve ilk albümünü çıkardı. 1983’te Future Shock albümünden Grammy Ödüllü Rockit şarkısı ile büyük dikkat çekti. Rockit, ilk caz hip-hop şarkısıydı ve 80’lerde break dansçılar ve hip-hop dünyası için bir marşa dönüştü.

Hancock, rol aldığı ve müziklerini yaptığı Round Midnight (1986) filmiyle Orijinal Film Müziği dalında Akademi Ödülü kazandı. 2007 Joni Mitchell’a adadığı albümü River: The Joni Letters, Grammy Yılın Albümü Ödülü’nün sahibi oldu. Bu albüm 1965’te Getz/Gilberto‘dan sonra ödülü kazanan ikinci caz albümü oldu.

Herbie Hancock’ın En İyi Albümleri

Takin’ Off

İlk olarak trompetçi Donald Byrd sayesinde keşfedilen Hancock, 1962’de ilk solo albümü Takin’ Off”u yayınladı. Watermelon Man şarkısı kısa sürede büyük başarı kazandı. Bu duygulu hard-bop klasiği, 22 yaşında bir besteci olarak onun müzikal olgunluğuna işaret ediyordu.

Inventions And Dimensions

1963’teki Inventions and Dimensions, Hancock’u basçı Paul Chambers ve iki Latin perküsyoncu Willie Bobo ve Osvaldo “Chihuahua” Martinez ile bir araya getirdi. Albümün neredeyse tamamı doğaçlama müzikten oluşuyor.

Empyrean Isles

Özellikle solo ve kolektif doğaçlamalar sırasında, gelişmiş hard bop’u modal, soul-caz ve serbest cazdan öğelerle harmanladı.

Maiden Voyage

Ünlü caz uzmanı Joachim E. Berendt, okyanusu hatırlatan bu albümü “Ellington’dan bu yana ortaya çıkan az sayıdaki tatmin edici ses şiirlerinden biri” olarak tanımlar. (3)

Speak Like A Child

Herbie Hancock, Speak Like A Child‘da çocukluk hatıralarından esinlendi. Bu albümde flugelhorn, bas trombon ve alto flüt kullanımıyla dikkat çekti.

Sextant

Çizgi dışı perküsyon ve elektronik kullanımıyla öne çıkan Sextant, Herbie Hancock’ın en ilham verici albümleri arasında.

Head Hunters

Hancock, 1973’te yayınlanan Head Hunters ile bir caz süperstarı haline geldi. Bugün dahi caz tarihinin en iyi albümleri arasında gösterilen eser, usta müzisyenin geniş kataloğuna mükemmel bir giriş noktası. Caz, funk, Afrika ve Afro-Karayip müziğini dahil ettiği bu başyapıt, onun eşsiz yeteneğinin en saf özeti.

Herbie Hancock En İyi Şarkılar

Thrust

Hancock’un caz füzyon girişimleri Thrust ile devam etti. Head Hunters albümünün peşinden gitti ve benzer bir ticari başarı yakaladı.

Mr. Hands

Mr. Hands, ilk çıktığında hak ettiği ilgiyi göremedi. Bununla birlikte stil çeşitliliği ve özgünlüğüyle bugün usta ismin en etkileyici işlerinden biri.

Future Shock

80’lerin başında disko-funk’u keşfeden Hancock, beklenmedik bir dönüş daha yaptı. Öncelikle davul makinelerini, sıralayıcıları ve DJ tırmalama tekniklerini müziğine dahil eden Herbie, robotik bir bilim kurgu şaheseri Future Shock‘u yarattı.

Herbie Hancock’ın En İyi Şarkıları

Herbie Hancock kariyeri boyunca sayısız albümde boy göstermiş bir sanatçı. Bu nedenle listedeki şarkıları kendisinin liderlik ettiği albümlerden seçtik.

İşte usta piyanistin geniş diskografisinden 20 parça…

 • Chameleon
 • Sly
 • Watermelon Man
 • Sleeping Giant
 • Cantalopue Island
 • Rockit
 • Speak Like A Child
 • Hornets
 • Just Around The Corner
 • You’ll Know When You Get There
 • Doin It
 • Maiden Voyage
 • Survival of the Fittest
 • Alone and I
 • Fat Mama
 • Spank-A-Lee
 • Hang Up Your Hang Ups
 • Gentle Thoughts
 • The Naked Camera
 • Love Is Stronger Than Pride

(1), (2), (3), Caz Kitabı Ragtime’dan Fusion ve Sonrasına, Joachim E. Berendt, Ayrıntı Yayınları

Bob Dylan’dan Christine Amphlett’e türler arasında gezindiğimiz müzik içeriklerimize göz atabilirsiniz.