Güz Şairlerinin Mevsiminden Bir Derleme: Poets of the Fall

header

Marko Saaresto’nun büyülü sesiyle hayat bulan, bu mevsimin havasına ait Poets of the Fall şarkılarını derledik.

Dinlerken keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle.

Finlandiya’da kurulan Poets of the Fall grubu, 2003 yılından beri yayınladığı her şarkıyla dinleyicinin ruhuna işlemeyi başarmıştır. Gerçekten de isminin hakkını vererek taşıyan Güz Şairleri, her şarkısında derin anlamlar barındıran sözler sayesinde kendine sektörde kalıcı bir yer edinmiştir. Sürekli yeni türler deneyen grup, dinleyicisi tarafından her yeni döneminde desteklenmiştir. Rock müziğin birçok alt türünde eser veren grup, diskografisine hala yeni soluklar getirmektedir.

Aşağıdaki listede, grubun güz mevsiminde dinlemesi çok daha keyifli olabilecek şarkılarını derledik.

Stay Remastered (Stay 4 Ever / 2021)

Listedeki ilk şarkı Stay 4 Ever, 2005 yılında grubun yayınlanmış ilk albümü olan Signs of Life‘ta bulunan Stay şarkısının yenilenmiş hali. Yıllar sonra aslına uygun bir şekilde yeniden düzenlenip eşsiz bir kliple buluşturulan şarkı, şüphesiz Poets of the Fall‘un en etkileyici işlerinden birisi.

Untitled

“Stay, I want you near, like a shadow in my wake, oh…”

False Kings (Ultraviolet / 2018)

False Kings, grubun 2018 yılında yayınlanan Ultraviolet adlı albümünde yer alan ve kliplendirilmiş şarkılardan birisi. Geçtiğimiz sene Alexander Theatre Sessions dahilinde canlı versiyonu da yayınlanan bu benzersiz eseri dinlemenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

Untitled2

“So let me run to your shelter tonight.
Run from this meaningless pantomime…”

The Poet and the Muse (2010)

Alan Wake adlı video oyunu için bestelenen bu şarkı, grubun bu video oyununa ait evrendeki yansıması olan Old Gods of Asgard tarafından yayınlandı. Yine de teknik olarak Poets of the Fall şarkısı olan bu eser; oyundaki bir karakter olan şair Thomas Zane ve karısı, ilham kaynağı Barbara Jagger’ı anlatıyor. Bu şekilde yazar Alan Wake’in hikayesinin de anlatılan ile ne kadar benzer ve yakından bağlantılı olduğunu gözler önüne seriyor.

Untitled3

”Find the lady of the light gone mad with the night
That’s how you reshape destiny”

Roses (Carnival of Rust / 2006)

Bu şarkı, grubun ikinci albümü Carnival of Rust‘ta bulunmaktadır. Albümdeki yavaş tempo şarkılardan biri olan Roses, aynı zamanda ne yazık ki albümdeki klipsiz kalanlardan biri. Yazının başlığındaki fotoğraftan da gördüğünüz, grubun ayrılmaz üçlüsü (soldan sağa) Olli Tukiainen, Marko Saaresto ve Markus Kaarlonen’in birleşmesiyle ortaya çıkan bu eseri dinlemenizi mutlaka tavsiye ederiz.

”Without you I’m nothing at all. And life has the face of a morbid game…”

Late Goodbye (2004)

İlk kez 2003 yılında içinde çokça film noir esintisi barındıran, aksiyon türündeki Max Payne 2: The Fall of Max Payne adlı video oyununda duyulan bu şarkı, Poets of the Fall‘un ilk şarkısıdır. Grubun hayran kitlesinde yer alan çoğu kişi grupla bu şarkı sayesinde tanışmıştır. 2004 yılında single olarak yayınlanan şarkı, grubun 2005 yılında yayınlanan çıkış albümü Signs of Life’ta da yer almaktadır.

Untitled

Oyunda kimi zaman bir temizlik görevlisinin, kimi zaman hikayedeki partnerimizin mırıldandığı bu şarkı, final jeneriğinde de çalmaktadır.

Şarkı, oyunun yazarı ve grup üyelerinin çok yakın arkadaşı olan Sam Lake‘in yazdığı bir şiirden esinlenilerek yazılmıştır.

”Screaming stop signs
Staring wild eyes
Keep on flashing
Flashing by”

Dreaming Wide Awake (Twilight Theater / 2010)

Twilight Theater albümünün ilk single’ı olan Dreaming Wide Awake, Oskari Sipola yönetmenliğinde kliplendirilmiştir. Şarkının klibi, şarkının sözleriyle adeta bütünlenmiştir. Klipte, sevdiğini kaybeden bir adamın duygularını kontrol edemeyişi ve yalnızlığı anlatılmaktadır. Klipteki karlı sahneler, buna uygun olarak soğuk ve yalnız bir atmosfer oluşturmuştur.

”Too late, the melody is over
The joke seems to be on me cos I’m the one not laughing”

Carnival of Rust (2006)

Listemizin son şarkısı grubun en çok dinlenmiş ve en ünlü şarkısı. Carnival of Rust, yani Pas Karnavalı. Carnival of Rust albümünün hem ilk single’ı hem de ilk track’i olan bu şarkı, Finlandiya’da bir dönemler en çok istek alan şarkı olmuş, beraberinde birçok ödül de almıştır.

”It’s all a game, avoiding failure
When true colors will bleed
All in the name of misbehavior
And the things we don’t need…”

Şarkının klibindeki mekan terk edilmiş bir lunaparktır. Şarkı sözlerinin ağırlığı ile klibin uyumu, şarkının kaçınılmaz şekilde bir klasik olması ile sonuçlanmıştır. Birçok kişi klibin aslında ne anlatmak istediği hakkında fikirler öne sürmüştür. Siz de izledikten sonra düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Diğer müzik içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.