Freddie Hubbard: Trompetin Getirdikleri

freddie hubbard trompet

Enerjik, güçlü, üretken… Caz tarihinin teknik olarak en özgün trompetçilerinden Freddie Hubbard’ın uzun ve ilham verici kariyerini keşfe çıkıyorum.

Kariyerinin ilk yıllarında Indiana’da gitarist Wes Montgomery ile çalan Hubbard, 1958’de 20 yaşındayken New York’a geldi.

Philly Joe Jones, Sonny Rollins ve Eric Dolphy gibi dönemin en iyi müzisyenleri arasında kendine yer bulan usta trompetçi, 1960’da Ornette Coleman‘ın Free Jazz albümünde çaldı.

60’lı yıllardan itibaren bebop, hard bop ve post-bop stillerinde çalan Freddie Hubbard, Clifford Brown ve Miles Davis gibi ilk dönem etkilerinden kurtularak kendi sesini inşa etti.

Caz tarihçisi Joachim Berendt, kitabında şöyle diyor:

“Bir ayağıyla hard bop’ta, diğeriyle ise fusion kampında duran bir kuşağın en iyi trompetçisidir. Max Roach Ensemble’da, Friedrich Gulda’nın kurduğu büyük bir stüdyo orkestrasında olduğu kadar, kendi adına doldurduğu sayısız plakta da çok iyi şeyler yaptı. Plakları, cazın hard bop’tan 60’ların ’serbest’ tarzına, 70’li yılların elektronik sound’una doğru evrimini yansıtır.”

Freddie Hubbard

Şaşaa ve Denge

Art Blakey ve Jazz Messengers’ın altın çağında üst üste başarılı albümler kaydeden Freddie Hubbard, ayrıca sideman olarak yalnızca o döneme değil tüm caz tarihine damga vurmuş ikonik albümlerde yer aldı.

Oliver Nelson – The Blues and the Abstract Truth, Eric  Dolphy – Out to Lunch!, Herbie HancockMaiden Voyage ve Wayne Shorter – Speak No Evil bu albümlerden birkaçı.

Freddie Hubbard’ın 70’li yılların başında çıkardığı Red Clay, First Light, Straight Life ve Sky Dive gibi albümler kariyerinin en özel işleri arasında yer alıyor. Fakat ardından gelen çalışmalarının birçokları tarafından ticari ve basmakalıp bulunduğunu da söylemek gerek.

Peki Freddie Hubbard’ı dinlemeye nereden başlamalı, hangi albümlere kulak vermeli?

Gelin birlikte bakalım.

Freddie Hubbard

En İyi Freddie Hubbard Albümleri

Freddie Hubbard’ın grup lideri olarak kaydettiği en iyi albümlerine geçmeden sideman olarak yer aldığı işlerden birkaçını daha saymakta fayda var:

Art Blakey & the Jazz Messengers – Free for All, John Coltrane Olé ColtraneHerbie Hancock – Empyrean Isles, Bobby Hutcherson – Dialogue ve Stanley Turrentine – Sugar.

1960’ların başından itibaren birçok harika müzisyene eşlik eden Freddie Hubbard, grup lideri olarak da 2000’lerin ortalarına kadar sayısız albüme imza attı.

Freddie Hubbard

Kişisel favorilerim ise Ready For Freddie (1961), Breaking Point (1964), Red Clay (1970), First Light (1970) ve Straight Life (1970).

Cazın en berrak, en özgün ve en canlı isimlerinden Freddie Hubbard’ı büyük bir minnetle anıyorum.

Bob Dylan’dan John Coltrane’e uzanan çeşitli içeriklerimiz için müzik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir