50’li Yıllara Damga Vurmuş 7 Caz Albümü

sonny rollins bridge

50’li yıllara damga vurmuş 7 caz albümü üzerinden caz tarihinin altın çağını keşfe çıkıyoruz.

1930’larda tüm Amerika’yı kasıp kavuran swing çılgınlığına sırt çeviren ve yeni bir şey söylemek isteyen bir grup müzisyen ortaya çıktı. Alto saksofoncu Charlie Parker, piyanist Thelonious Monk, davulcu Kenny Clarke, trompetçi Dizzy Gillespie gibi isimler bebop adı verilen bu yeni sesin öncüleri oldu.  Bebop’un tipik sound’ı sinirli ve aceleciydi. Hatta her dönemde, her sanat alanında karşımıza çıktığı gibi bazı eleştirmenler bu asabilik yüzünden cazın sonunun geldiğini iddia etti.

40’lı yılların sonunda ise bebop’un taşkın coşkusu yerini daha huzurlu ve olgun bir sese bıraktı. Miles Davis‘in çalışında somutlaşan bu sakinlik, “cool çalarken soğuklaşmayan” özel bir yapıya evrildi. (1)  Hard  bop (modern bebop) döneminde ise yüksek armoni bilgisi ve mükemmel enstrümantal tekniğe sahip müzisyenlerle dinamik, keskin ve kıvrak bir müzik ortaya çıktı. Davulcu Art Blakey, piyanist Horace Silver, trompetçi Lee Morgan, tenor saksofoncu Sonny Rollins, John Coltrane ve Hank Mobley gibi isimler cazı bir üst seviyeye taşıdı.

50’li Yıllara Damga Vurmuş 7 Caz Albümü

“Müzikte melodiden, armoniden daha fazla bir şey var: müzik.” -Giuseppe Verdi (2)

50’li yıllara damga vurmuş 7 caz albümü seçkisinde dönemin usta isimlerini birlikte inceleyelim.

Moanin’ (1959)

50'li Yıllara Damga Vurmuş 7 Caz Albümü

50’li yılların en başarılı isimlerinden Art Blakey caza müthiş bir keskinlik kazandırdı. Art Blakey and The Jazz Messengers’ın 1959’da çıkardığı Moanin’ albümü dönemin en ikonik eserleri arasında yer alıyor.

Favori şarkı: Moanin’

Ah Um (1959)

mingus ah um

Kolektif doğaçlama akımının temsilcilerinden basçı Charles Mingus‘ın Ah Um albümü, caz tarihinin en sağlam köşe taşlarından biri.

Favori şarkı: Better Git It in Your Soul

A Night at the Village Vanguard (1957)

a night at the village vanguard

1950’li yıllarda Saxophone Colossus ve Worktime gibi enfes albümlere imza atan Sonny Rollins’in bir diğer şaheseri A Night At the Village Vanguard. Ürettiği kusursuz doğaçlama yapılarla cazın en özgün müzisyenlerinden Rollins, özel hayatında da oldukça kendine has biri.

Favori şarkı: A Night In Tunusia

Giant Steps (1959)

giant steps coltrane

Erken ölümüne rağmen caz dünyasında devasa bir etki yaratan Coltrane’in çığır açan albümlerinden biri Giant Steps. Usta müzisyenin spiritüel yoğunluğuyla öne çıkan Live At The Village Vanguard (1962) albümünü de önermeden geçmeyelim.

Favori Şarkı: Mr. P.C.

Shape of Jazz to Come (1959)

 

shape of jazz to come ornette

50’li Yıllara Damga Vurmuş 7 Caz Albümü seçkimizde yeni durağımız cazın radikal isimlerinden Ornette Coleman. Serbest caz denilince akla gelen ilk müzisyen Ornette, bebop’taki akor ve armoni yapısını terk ederek avangart bir yolu takip etti. Ve magnum opus’u Shape of Jazz to Come, tıpkı onun stili gibi oldukça sarsıcı bir deneyim.

Favori şarkı: Focus on Sanity

Art Pepper Meets The Rhythm Section (1957)

art pepper meets the rhytm section

Alto saksofoncu Art Pepper’ın kariyerinin zirvelerinden biri olan Art Pepper meets The Rhythm Section yoğun, ham ve davetkar bir albüm.

Favori şarkı: Tin Tin Deo

At the Pershing: But Not For Me (1958)

50'li Yıllara Damga Vurmuş 7 Caz Albümü

50’li Yıllara Damga Vurmuş 7 Caz Albümü seçkimizin kapanışında Ahmad Jamal yer alıyor. Jamal’ın özgün sesi Miles Davis dahil birçok caz müzisyenine ilham kaynağı oldu. Caz tarihine geçen enfes albümü At The Pershing: But Not For Me’nin başarısı ise ona kendi caz kulübünü açmasının kapısını araladı.

Favori şarkı: But Not For Me

 

(1), (2), (3), Caz Kitabı Ragtime’dan Fusion ve Sonrasına, Joachim E. Berendt, Ayrıntı Yayınları

Bob Dylan’dan Herbie Hancock’a türler arasında gezinmek ve 50’li Yıllara Damga Vurmuş 7 Caz Albümü benzeri seçkilerimize göz atmak için müzik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir