Roma birçokları için bir şehir, gidip görenler için ise tam olarak bir cennet gibi. Geçmişte şehir devleti olarak kurulan bu şehrin tarihi Etrüsklere kadar uzanıyor.

Tarihi dokusunu bu denli saygı ile koruyan Roma’nın nasıl gezildiği çok önemli. Deyim yerindeyse kafanızı nereye çevirseniz Roma İmparatorluğu’ndan bir yapı bulabileceğiniz sokakları, İtalyanların meydan olarak adlandırdıkları piazzaları ve birçok sanat eserini görmek tam anlamıyla kaçınılmazdır. Yazının devamında Roma’da görülmesi gereken yerleri derledik.

Görmeden Döndüm Deme

Vatikan

Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin en önemli merkezi olan Vatikan aslında bir ülke. İçinde Aziz Petrus Bazilikası, aynı isimde bir de meydanı ve Sistine Şapeli bulunan Vatikan, gezilmesi için 1 tam gün ayrılacak yerlerden biri. Ayrıca Papa Francis aktif olarak burada yaşıyor ve onu korumak için 110 kişilik İsviçre Muhafız ordusu bulunuyor. Vatikan’a giriş ücretsiz fakat Sistine Şapeli ve Aziz Petrus Bazilikasını dolaşmak için bilet almak gerekiyor. Sistine Şapeli içinde bulunan resimler, duvar süslemeleri büyüleyici güzellikte ve ziyaret etmeye oldukça değer.

Sistine-Şapeli

Meydanından Sant’Angelo Kalesi (Kutsal Melek Kalesi)’ne açılan yol, 2.Dünya Savaşı zamanında Benito Mussolini tarafından yıktırılmış ve yeniden inşa ettirilmiş. Laf aramızda İtalyanlar bu durum için oldukça öfkeli.

vatikan

Sant’Angelo Kalesi (Kutsal Melek Kalesi)

Tiber Nehri kıyısında bulunan Sant’Angelo Kalesi yaklaşık 2 bin yıllık bir yapı ve hala sapa sağlam ayakta duruyor. Yapılış sebebi eski Roma İmparatoru Hadrianus ve ailesi için bir anıt mezar olsa da 401 yılında askeri bir kaleye dönüştürülmüştür. İlginçtir Vatikan’dan buraya uzanan bir sur bulunuyor ve bu sur tehlike veya saldırı anında Papa’yı daha güvenli bir yer olan Sant’Angelo Kalesi’ne ulaştırmak için inşa ettirilmiş. Aktif olarak müze olan Kale biletli girişlere ev sahipliği yapıyor.

Sant'Angelo-Kalesi

Pantheon

Aktif bir Katolik Kilisesi olan Pantheon, eski dönemlerdeki en büyük beton yapıymış. Tavanında bir adet göz bulunur ve inanca göre bu göz içerisinden Pantheon’a yağmur girmezmiş. Yapımı Hadrianus dönemine tarihlenir fakat Pantheon yerinde daha önce de bazı yapılar varmış. Hala bir kilise olduğu için giriş ücretsiz. Yine de içeride sessiz olmakta fayda var.

Pantheon

Peki ya Pizza?

Bu kadar gezdikten sonra biraz acıktıysak bana göre Roma’nın en başarılı Pizza zinciri olan Alice’e uğrama zamanı. Onlarca pizza çeşidi ve tazeliği ile müthiş bir pizza deneyimi sunuyor Alice. Üstelik sürekli bir sirkülasyon olması sebebiyle hep taze ve sıcacık. Fiyatları da inanılmaz derecede uygun ve istediğiniz gram ve boyutta kestirip alabiliyorsunuz.

Alice-Pizza

Bi’ Espresso?

Hemen Pantheon’un sol köşesinde bulunan Caffe Tazza D’oro müthiş kahveleri ve fiyatı ile insanı cezbediyor. Küçük bir mola ve biraz enerji için kafein depolamak adına harika bir yer. Roma’nın da iyi kahvecileri arasında yer alıyor mekan.

La Casa Del Caffè Tazza D'oro

Trevi Çeşmesi

trevi-çesmesi

Kolezyum

İmparatorun kanlı eğlencelerine ev sahipliği yapan Kolezyum, MS 72 yılında yapımına başlanmış ve 80 yılında tamamlanmıştır. Aslında bir Arena olan Kolezyum içerisinde başka birçok etkinliğe de ev sahipliği yapmıştır. Gladyatör savaşlarının kanlı ve çetin şartlarda yapıldığı bu yapı, 2 bin yıldır hala sapasağlam ayakta durmaktadır. İtalya’nın en büyük sembollerindendir ve neredeyse en çok ziyaretçi çeken yeridir.

Kolezyum

Bu yazıda Roma’da gezilecek yerleri kısa bir şekilde açıkladık. Okuduğunuz için teşekkürler.

Sitedeki diğer yazılar için buraya tıklayabilirsiniz.