Bathonea Antik Kenti, günümüzde Küçükçekmece Gölü’nün İstanbul Üniversitesi sınırları içerisinde yer alıyor.

Bathonea; Hititler’den Roma’ya, Bizans’dan Osmanlı’ya birçok devlet ve imparatorluğa ev sahipliği yapmış bir liman kenti. İçinde sürdürülen kazılarda tıbbi malzemelerin de bulunması, buranın bir nevi hastane veya tıp merkezi olma özelliği taşıdığını gözler önüne seriyor.

bathonea-antik-kenti

Bathonea Antik Kenti Hakkında

İçerisinde barındırdığı Hitit, Roma, Bizans ve Osmanlı eserleriyle Bathonea, 4000 yıllık geçmişi sayesinde bizlere ışık tutuyor. Milattan önce Hititlerin buraya yerleştiğini basılan paralardan ve çanak çömlek buluntularından anlamak mümkün. Roma ve Bizans dönemlerinde sarnıç, bazilika, su kanalları ve antik yol projeleri gerçekleştirilmiş.

6. yüzyılda 1. Justinianus döneminde gerçekleşen, Ayasofya’nın dahi büyük hasar gördüğü büyük depremden Bathonea de nasibini almış. Bu bilgiyi 1. Justinianus döneminde yaşayan tarihçilerin yazıtlarından ediniyoruz. Osmanlı Devleti zamanına kadar yerleşimin sürdüğü düşünülen bu bölgede, bir binanın günümüze kadar korunduğunu görebiliyoruz.

Tıp Dünyasında Bathonea Antik Kenti

Yapılan kazılarda bulunan bazı kafataslarının oyulup bir beyin ameliyatı denemesi gerçekleştirildiği açık bir şekilde görünüyor. Başka bir kazıda ise küpler içinde üretilen bazı ilaçların hala korunduğunu anlayabiliyoruz. Antik dönemde Bathonea’nın bir tıp merkezi olma ihtimali üstünde duruluyor. Bölgedeki çalışmalar titizlikle sürerken, hem Türkiye hem dünya basınında ciddi dikkat topluyor. Kazıların devam etmesiyle birlikte ihtimaller doğrultusunda bulunacak olan 4000 yıl öncesinden başlayarak bugüne kadar uzanan tıp dünyasını anlayabileceğimiz süreçlerini ve bu doğrultuda yapılmış geçmiş çalışmaları analiz edebileceğiz.

bathonea-antik-kenti-icbölge

Bathonea hakkında daha fazla bilgi için bu belgeseli izleyebilirsiniz.

Diğer yazılara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.