Çatalca İnceğiz Mağaraları Gezi Rehberi

İnceğiz Mağaraları

Çatalca bölgesinin önemli yerlerinden İnceğiz Mağaraları, 5500 yıllık bir geçmişe sahip.

Çevresinde mağara statüsüne sahip tek bölge olmamakla birlikte aralarında en önemlisi ve en iyi korunanı olarak öne çıkıyor.

İnceğiz Mağaraları

İstanbul Çatalca ilçesinin İnceğiz bölgesinde bulunan bu 3 katlı mağara yapısı, yemyeşil doğası sayesinde mağara ve doğa severleri bir araya getiriyor. Mağaranın çevresinde otlanan hayvanları görebilirsiniz. Bölge ayrıca Karasu Deresi’nin güzel manzarasıyla kahvaltı, piknik ve yürüyüş gibi aktivitelerle keyifli bir hafta sonu geçirmek için ideal bir yer.

Çatalca İnceğiz Mağaraları

İnceğiz Mağaralarının Tarihi ve Yapısı

İnceğiz Mağaraları, bilim insanları tarafından 1950’li yıllarda keşfedilmiş. Bununla birlikte köy halkı ve Çatalca çevresinde yaşayanlar mağaralardan çok önceden de haberdardı. Mağaranın girişinde bulunan bilgilendirme tabelasında görüleceği üzere 5500 yıl öncesine dayanan bir tarih söz konusu. Mağara sakinlerinin dönemsel olarak mağarada yaptığı çalışmalarla el ile oyarak bölüm bölüm diğer katları da kullandıklarını öngörebiliriz.

3 tam kat ve 1 adet çökmüş çatı katından oluşan mağara, Roma İmparatorluğu döneminde tarih sahnesine çıkmış. Roma dönemi yıllarında şapel olarak kullanılan mağaranın içinde birçok Haç figürü görebilirsiniz. Şapel kısmında Hristiyanlık dini üzerine eğitimler ve ayinler düzenlendiği tahmin ediliyor. Belki de uzun süreli eğitimler boyunca öğrenciler ve papazlar birlikte mağaranın içinde barınıyordu.

İnceğiz Mağaraları

Çatalca İnceğiz Mağaraları Giriş Ücretleri

İnceğiz Mağaraları, çevresindeki birçok piknik alanıyla hafta sonunu geçirmek için keyifli bir seçenek. Günübirlik kısa turlar düzenleyerek, ücret ödemeden eğlenmek mümkün. İstanbul’un ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde nadide bir yerde duruyor.

Arkeoloji içeriklerimizi inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Atlas Dergisi’nin mağara üzerine hazırladığı makaleye de göz atabilirsiniz.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.