Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği Kitabından 5 Alıntı

milan-kundera-looking

Milan Kundera’nın 1984 yılında yayımlanmasının ardından kısa sürede modern bir klasik olarak anılan ve sinemaya da uyarlanan romanı Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği‘nden 5 alıntı derledik.

1929 Prag doğumlu Milan Kundera yaşayan en büyük yazarlardan biri olarak gösteriliyor. 1968’deki Rus işgalinin ardından Fransa’ya göç eden ve Çekoslovak vatandaşlığından çıkarılan yazarın hem kendi dilinde hem Fransızca yayımladığı roman ve denemeler 20. yüzyıl edebiyatına damga vurmayı başardı.

Sovyetler Birliği’nin 1968’de ülkeye girmesiyle yükselen Prag Baharı‘nın politik atmosferinin zemininde insan varoluşuna samimi ve keskin gözlemlerle yaklaşan Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği ise şüphesiz onun en iyi romanları arasında.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği Romanından 5 Alıntı

milan kundera

* Alıntılarda Can Yayınları’nın 9. baskısından yararlanılmıştır.

S. 99 – …erkek, kadının yaşamının hikayesini büyük bir merakla dinliyor, aynı derecede istekli görünüyordu ama karşılıklı sarf ettikleri sözcüklerin anlamını apaçık anlasalar da, aralarında akıp giden ırmağın anlambilimsel fısıltısını duymayı başaramıyorlardı.

S. 106 – Aşırı uçlar, ardında yaşamın sona erdiği sınırlar demektir ve sanatta da politikada da, aşırılığa duyulan tutku, ölüme duyulan örtük bir özlemdir aslında.

S. 262 – Eğer itilmişlik ve ayrıcalık aynı kapıya çıkıyorsa, eğer yüce ile değersiz arasında bir fark yoksa, eğer Tanrı’nın oğlu bok yüzünden yargılanıyorsa, insan varoluş boyutlarını kaybeder ve dayanılmaz ölçüde hafifler.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

S. 323 – Gökte solgun bir ay vardı, ölü odasında açık tutulmuş bir lamba.

S. 200 – Tatlı sözler söyleyen, saygılı, nazik biriyle karşılıklı oturdunuz mu, onun söylediği hiçbir şeyin doğru olmadığını, hiçbir şeyin içten olmadığını kendi kendinize hatırlatmanız dünyanın en zor işidir.

Başrollerini Daniel Day-Lewis ve Juliette Binoche‘un paylaştığı, yönetmenliğini ise Philip Kaufman‘ın yaptığı Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği filminin detaylarına göz atabilirsiniz.

Orhan Pamuk’dan Sartre’a uzanan diğer içeriklerimiz için edebiyat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.