Pazarlama ve iş dünyasının çok geniş bir konu olduğu yadsınamaz bir gerçek ve aynı zamanda içine girdikten sonra insanın merak duygusunun katlanarak arttığı, öğrenmek için daha çok çabaladığı bir mecra. Bir yerlerden başlamak adına sizler için pazarlama ve iş dünyası hakkında 5 adet kitap derledik.

İşte pazarlama ve iş dünyası üzerine 5 kitap:

5- İknanın Psikolojisi – Robert Cialdini

iknanin-psikolojisi

Tüm dünyada 750 bini aşkın okura ulaşan İknanın Psikolojisi, yaşamın her alanında ikna olma ve ikna etmenin derinliklerine iniyor. Prof. Dr. Robert Cialdini yaşamı boyunca gerek iş hayatı gerekse akademik kariyerinde edindiği tecrübe ve yaptığı akademik araştırmalar sonucunda derlediği kitap; ticarete yeni başlayanlar, pazarlamaya giriş yapmak isteyenler veya iş hayatında nasıl bir dil kullanılması gerektiğini merak edenler için ders niteliğinde.

“Hoşlandığımız biri tarafından ikna edilmek niçin daha kolaydır? Fiziksel çekiciliğin ikna sürecinde rolü nedir? Tarikat üyelerinin toplu intiharlarında iknanın rolü nedir? Bir ürünün az bulunur olması, ikna sürecinde nasıl bir rol oynar?” sorularına kafa patlatan kitap insan doğasının ikna köklerine de mercek tutuyor.

4- This is Marketing – Seth Godin

this-is-marketing

Şüphesiz pazarlama denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Seth Godin, This is Marketing kitabı ile pazarlama dünyasının temellerini atıyor. Görmeyi öğrenmenin önemini göz ardı etmemeyi tavsiye eden kitap, olabilecek en küçük pazarları da göz önünde bulunduruyor. Bir ürünün pazarlamanın ne demek olduğunu, her şey pazarlanabilir mi ve dahasını irdeleyen Seth Godin, müşterinin ürüne neden ve nasıl güvenebileceğinin de yollarını paylaşıyor.

3- A’dan Z’ye Pazarlama – Philip Kotler

philip-kotler-pazarlama

Philip Kotler, şüphesiz Seth Godin gibi yazdığı kitaplar ve yaptığı çalışmalarla birlikte pazarlama dünyasına liderlik yapıyor. Pazarlama dünyasına 4p kavramını sokan Philip Kotler, A’dan Z’ye Pazarlama kitabında pazarlamanın sadece pazarlama departmanına değil bütün şirket çalışanları tarafından yerine getirilmesini savunuyor.

Kitapta deneyimlediği gerçek örneklerle pazarlamayı irdelemekle kalmayıp, markaların, reklamların, müşterilerin nasıl gün geçtikçe değiştiğini ve değişmekte olacağının şifrelerini de veriyor.

2- Akıllı Yatırımcı – Benjamin Graham

akilli-yatirimci

20. yüzyılın en önemli yatırım danışmanı Benjamin Graham’ın kaleme aldığı Akıllı Yatırımcı kitabı hem dönemin hem de bugünlerin en önemli iş dünyası kitapları arasında yerini koruyor. Mikro ölçekte ve detaylarla anlattığı yatırımcılık serüveni hakkında bilgiler veriyor.

Ayrıca değer yatırımı konusunu derinlemesine inceleyen kitap, borsada değer yatırımının nasıl başarılı ve titiz bir şekilde sürdürülebileceği hakkında bilgiler barındırıyor. İlk basımı 1949’da gerçekleşen kitap hakkında Warren Buffett’ın “Yatırımcılık hakkında gelmiş geçmiş en iyi kitap.” sözü dikkatlerden kaçmıyor.

1- 80/20 Kuralı – Richard Koch

80-20-kurali

“Sonuçların yüzde 80’i sebeplerin yüzde 20’sinden kaynaklanır. O yüzde 20’yi bulun ve hayatınız sonsuza dek değişsin”. Richard Koch bu kuram ile kişilerin hem iş hem de aile hayatında nasıl başarıya ulaşabileceğinin sinyallerini veriyor. Yani hayatımızda gereksiz ve fazlalık şeylerden kurtularak, daha sade ve dingin bir hayatın bizleri asıl başarıya ve mutluluğa ulaştıracağını belirtiyor.

Kitabın arka kısmında bizleri şöyle bir yazı karşılıyor. “Oxford’da öğrenciyken bir hocam “Kitaplar çok daha hızlı okunabilir” demişti. “Zevk için değilse, bir kitabı asla baştan sona okuma. Önce sonuç, sonra giriş bölümlerini oku; ardından yine sonucu oku. Son olarak ilgini çeken parçalara şöyle bir göz at.” Aslında söylediği şuydu: Bir kitabın değerinin yüzde 80’i sayfaların yüzde 20’sinde gizlidir.”

Pazarlama ve iş dünyası hakkında diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Seth Godin’in Pazarlama hakkında yaptığı dikkat çekici TED konuşmasını buradan izleyebilirsiniz.