Call to Action (CTA), Türkçe’ye “harekete geçirme çağrısı” veya “harekete geçirici eylem” diye çevrilebilir.

Reklamcılık ve içerik pazarlama dünyasının en önemli kriterlerinden biri olan Call to Action terimi, iyi kullanıldığı taktirde başarılı geri dönüşler almaya yardımcı olacaktır. Birçok reklamcı yada dijital pazarlamacı CTA kavramının pazarlamanın ve reklam kampanyalarının en önemli terimlerden biri olduğunu söyler. Genellikle kullanıcıların ürününüzle iletişime geçmesindeki ilk eşik olan Title’lar, Banner’lar veya reklamlarda yoğun olarak kullanılan Call to Action’lar siteye gelen trafiği arttıracağı gibi dönüşüm oranına da katkı sağlayacaktır.

Call to Action Nasıl Kullanılır?

İyi bir Call to Action müşteriyi öncelikle harekete geçirmelidir. Müşteri veya herhangi bir kişinin site ziyareti sırasında eyleme geçirilmesi gerekir. Buradaki amacınız ürününüzü satmak, sitede daha fazla vakit geçirmelerini sağlamak veya sizi yakından tanımalarını istemek olabilir.

Başarılı bir Call to Action oluşturmak için öncelikle kendinizin hangi eylem çağrılarına tıkladığınıza dikkat etmeniz gerekli. Call to Action oluşturmadan önce başarılı markaların (Nike, Apple, Amazon) CTA örneklerini inceleyebilirsiniz. Bu size başarılı markaların müşterileri nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olur. Büyük şirketlerin reklam kampanyalarını, görsellerini ve eyleme çağıran durumlarını incelemek sektörel anlamda bilgi olmanızı sağlamakla birlikte kreatif fikirler üretmenize de katkı sağlayacaktır.

İyi Bir CTA Nasıl Olur?

İyi bir Call to Action ilk olarak kısa ve öz olmalıdır. Okunurken zorluk çekilmemesi ve müşterilerin düşünmeden anlayabileceği şekilde olmalıdır. Örneğin:

  • Hemen indir
  • X Gün Ücretsiz Dene
  • Sınırlı Sayıda
  • Daha Fazla Bilgi Al
  • Hemen Üye Ol
  • İndirim Kodu Kullan
  • Arkadaşlara Öner

Yukarıda listelenen CTA’lar en çok gördüklerimiz arasında yer alır. Tabii her web sitesi sahibinin veya reklamcının bunları kullanmasına imkan yoktur. Her reklamcının izleyeceği yol farklı olabilir. Kendinize ait, ilgi çekeceğini düşündüğünüz CTA’lar oluşturabilirsiniz. Bunların nasıl çalışacağını istatistiksel olarak görmek için A/B test uygulayabilirsiniz. A/B test, oluşturduğunuz CTA’lar arasında hangisinin müşterinin daha fazla ilgisini çektiğini görmenizi sağlar. Bu testlerin ardından siteniz veya kampanyanız için uygun olan Call to Action’ları kullanarak Dönüşüm Oranınızı (Conversion Rate) arttırabilirsiniz.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer dijital pazarlama içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.