A/B testi; sitenizin, uygulamanızın veya herhangi bir yapının iki farklı halini karşılaştırarak en iyi sonucu almak için uygulanan bir yöntemdir.

A/B testi sitede veya uygulamada bulunan logoların, butonların, yazıların değiştirilmesiyle ilgili her şeyi kapsayabilir. Bu test site veya uygulama sahibine önemli veriler sunar. Elde edilen veriler sayesinde kullanıcıların hangi versiyonu daha çok kullandığını ve tıkladığını belirleyebilirsiniz. Bu veriler, sitenizi veya uygulamanızı geliştirmenize yardımcı olur. Unutmayın veri (data) her şeydir.

Biraz yakından inceleyelim.

A/B Testi Nasıl Yapılır?

A/B testi yapmak için öncelikle projenin iki yönlü tasarımını gerçekleştirmek gerekir. Örneğin bir web siteniz var ve siz bu web sitesinin satın al butonuna test uygulamak istiyorsunuz. A temasındaki butonun yazı puntoları 8 ve buton rengi kırmızı olsun. Bununla birlikte buton ürünün sağ bölümünde bulunsun.

Aynı senaryonun tersini B temasındaki buton için düşünelim. Butonun yazı puntosu 10 ve buton rengi mavi olsun. Buton ise ürünün açıklama kısmının hemen altında bulunsun. Yaptığınız bu A/B testinde sitenize giren kullanıcıların hangi butona tıklayarak alışverişi yaptığını analiz edebilir ve sitenizdeki diğer butonları da bu şekilde düzenleyebilirsiniz.

Tabii bu örnek sadece botun değil; sitenin kategori isimleri, teması, yazı tipi, sitedeki görseller için gerçekleşebilir. Kullanıcı deneyimi çok önemli bir konudur ve kullanıcılara istedikleri şeyleri göstermek web sitenizin ve uygulamanızın kullanımına yardımcı olacaktır.

AB-Test-Nedir

A/B Testi Basamakları

  • Verileri Toplamak: Verileri toplamak, sitenizde veya uygulamanızda uygulayacağınız değişiklikler adına yol gösterir.
  • Hedef Belirleme: A/B testini kim için ve neden yapıyorsunuz, bunu bilmeniz gerekli. Hedeflediğiniz yaş, cinsiyet, ülke kitlesini analiz etmeli veya bu yönde çalışmalar sunmalısınız.
  • A/B Testi Süreci: Başlattığınız testin bir süre veri toplamasını bekleyin. Örneğin bazı dijital pazarlama uzmanları bu süre için 1 haftanın yeteceğini söylüyor.
  • Sonuçları Analiz Edin: Elde ettiğiniz verileri sitenizin, uygulamanızın ve satışlarınızın yararı için kullanın. Örneğin insanların daha çok tıklayıp satışlarınızın arttığı tasarımı tercih edebilirsiniz.

A/B Test Araçları

A/B Test için birçok ücretli ve ücretsiz araç kullanmak mümkündür. İnternette kısa bir araştırma ile bütçenize uygun aracı kullanabilirsiniz. A/B Test araçlarından bazıları şunlardır:

Yukarıda araçların eğitimlerini ve nasıl kullanıldıklarını detaylı bir şekilde öğrenerek kullanıcılarınıza A/B testleri sunabilir, sitenizi kullanıcılara ve markanıza en uygun şekilde optimize edebilirsiniz.

Diğer dijital pazarlama içeriklerimiz için buraya tıklayın.

Daha detaylı bir makale için tıklayın.